Sreća nisu stvari. Sreća su doživljaji, iskustva i osjećaji. Ponekad, međutim, za doživljaje, iskustva i osjećaje trebamo stvari. Previše stvari umara. Zato već dugo pokušavam pažljivo birati stvari. Sviđa mi se koncept “Things that spark joy” – stvari koje nas doista vesele. Iako mi ne uspijeva u potpunosti, trudim se smanjiti količinu stvari i zadržati samo one koje mi doista znače. “The Strategist”, podlistak New York Magazinea, ima seriju tekstova pod naslovom “What I Can’t Live Without”, u kojima ljudi navode predmete bez kojih ne mogu zamisliti svakodnevni život. Ti su predmeti kombinacija praktičnih i sentimentalnih. Često su to brendovi i proizvodi koje ne poznajem jer su lokalno američki, no uvijek s interesom pročitam što je ljudima neizostavno. To me potaknulo da i sama razmislim što su predmeti bez kojih ne mogu (odnosno mogu, ali radije ne bih).
Muji bilježnice (i olovke) – Muji je minimalistički japanski brend koji nudi odjeću, stvari za dom i uredski materijal. Njihova filozofija temelji se na jednostavnom, čistom dizajnu bez suvišnih ukrasa (“Muji” je skraćenica od Mujirushi Ryōhin, što znači “dobri proizvodi bez oznake”). Imaju najbolje bilježnice ikada. Već godinama koristim jedan model (High Quality Recycling Paper Double Ring Notebook with Rubberband A5) i do sada sam ih popunila desetke, bilježeći dnevne zadatke. Kad sam tijekom pandemije ostala bez njih, moja je učinkovitost pala (ne pretjerujem). Muji, nažalost, ne prodaje svoje proizvode online u Hrvatskoj, pa svaki puta kada negdje putujem, prikupim zalihe. Volim i njihove olovke (Gel Pen with Cap – 0.5 mm), a imaju i mnogo drugih zgodnih stvari.

Twinings čaj od limuna i đumbira – Svaku večer prije spavanja popijem “čaj”. Nisam obožavateljica čaja, za razliku od svih svojih ukućana. Više puta sam pokušavala zavoljeti zelene i crne čajeve, pa čak i povremenu machu, ali ništa od toga se nije primilo. Ono što jako volim su (naučila sam da se to tako zove) infuzije – napici koji ne sadrže tein. Najdraže su mi infuzije s đumbirom. Imam običaj piti istu infuziju godinama, a onda, kada mi jednom dosadi, više je nikada ne poželim popiti. Trenutačno sam na “čaju” od limuna i đumbira i time završavam dan.

Aurelia dezodorans u kremi – Aurelia je odličan mali brend specijaliziran za probiotičku njegu kože. Koristi prirodne sastojke i probiotike kako bi podržao zdravlje kože i smanjio upale. Proizvodi ne sadržavaju sintetičke kemikalije. Jedna mi je doktorica davno rekla da klasični antiperspiranti štete zdravlju. Nisam sigurna je li to istina, ali ta me izjava obilježila i od tada ih pokušavam izbjeći. Kako moje zdravlje ipak ne bi trebalo ugrožavati okolinu, isprobala sam prirodne dezodoranse. Većina ih nije funkcionirala – osim Aurelijinog. Ne sadrži aluminijeve soli, ali ima probiotike, ugodan miris i nježan je za kožu. Iako ponekad ništa ne može zamijeniti antiperspirant, ovo je najbolja alternativa.

Izipizi naočale – Svi imaju ove naočale, čak i oni koji ih inače ne nose. Već gotovo desetak godina moram nositi naočale za čitanje. Naravno, treba mi cijela serija dioptrija – za telefon, knjigu ili računalo, za svaku stvar trebam druge naočale. Iako imam skupe, profesionalno napravljene progresivne naočale, na kraju najčešće koristim Izipizi. Imam ih u svakoj torbi, u ormaru, pored knjiga… Zgodne su, jeftine, okviri su otporni (iako se stakla brzo uništavaju) i nevjerojatno praktične. I uvijek plus kada je o meni riječ – jednostavno ih je kupiti online.

Tempur madrac – Volim putovati, ali ono što mi uvijek počne nedostajati već nakon jednog dana je moj krevet. Nedostaje mi cijeli krevet – posteljina i jastuk – no najviše madrac. Madrac je čaroban. Izrađen je od memorijske pjene koja se prilagođava tijelu, smanjuje pritisak i pruža dobru potporu. Dugotrajan je, ne gubi oblik i često ga preporučuju osobama s bolovima u leđima jer pomaže u ravnomjernoj raspodjeli težine. Dugo sam razmišljala o kupnji ovog madraca. Nije jeftin i nisam znala hoće li nam odgovarati. No od prethodnog madraca budila sam se ukočena, pa sam na kraju odlučila riskirati. To je bila investicija godine.
Ouai šampon – Ouai je brend proizvoda za njegu kose koji je osnovala frizerka Jen Atkin. Često se opisuje kao „clean“ brend, što u njihovom slučaju znači da ne koriste sulfate, parabene i silikone u svojim formulama. To znači da ne isušuju vlasište kao klasični sulfatni šamponi, ali se i dalje dobro pjene i ispiru, što nije uvijek slučaj s potpuno prirodnim formulama. Također, umjesto teških silikona koji mogu otežati kosu, koriste sastojke koji pružaju hidrataciju bez masnog osjećaja. Za tanku kosu, poput moje, to je prednost jer omogućuje volumen bez gubitka prirodne mekoće. Šampon miriše fantastično.

Nespresso – Najbolja kava se pije u Italiji, odnosno u Trstu. To je za mene standard koji je teško dostići. No pokušaji da kod kuće pripremamo „pravi“ espresso „pravim“ aparatom neslavno su propali. Aparati su veliki i komplicirani, upute su duge i nesavladive, i nakon više pokušaja pokunjeno smo se vratili Nespressu. Pijemo Kazaar i Ristretto. Kava nije ista kao espresso u Trstu, ali je još uvijek jako dobra. Pravi ljubitelji kave vjerojatno frkću nosom, no meni je ovo i dalje odlična zamjena.

WeekCal – Moja omiljena aplikacija za organizaciju rasporeda. Već dugo se moj raspored nalazi prvenstveno u mojem telefonu. Što nije zapisano, ne obavim. Postoji ogroman broj aplikacija kalendara i rasporeda, no ova mi je bez konkurencije najdraža. Ima nekoliko važnih postavki i pravu dimenziju pregleda tjedna (postoje naravno i dnevne i mjesečne, no taj ekran na kojem se vidi cijeli tjedan je najbolji). Nekada je ovo bila besplatna aplikacija, sada košta 50 eura godišnje, no meni se isplati.

Withings vaga – Ne znam baš je li mi omiljena, ali mi treba. Svaki dan počinjem vaganjem. Withings vaga mi osim težine javlja i niz drugih parametara, a na kraju me informira o vremenu i kvaliteti zraka. Iako nisam sigurna čemu te posljednje dvije informacije služe, sve ostale parametre koji se sinkroniziraju s mojim telefonom pratim i vodim o njima računa. Withings vagu imamo nekoliko godina, pa sada već vidim različite trendove u svom zdravlju. Mnoge to ne bi zanimalo ili bi ih opterećivalo, no meni je korisno.

Termofor – Jako volim termofore. Koristim ih oduvijek i stalno. Kada mi je hladno, kada me nešto boli ili kada sam pod stresom. Kao tako redoviti korisnik isprobala sam ih puno. Skandinavski termofori su najbolji, a meni je najdraža finska marka Lapuan Kanurit. Tkanina u koju je obučen termofor je meka, otporna na habanje i izgleda odlično.

Sreća nisu stvari, ali neke stvari dobro dođu. Zato sam zamolila autore na Šest da podijele svojih deset najdražih. Bit će zanimljivo vidjeti što im je važno i što ih prati kroz život.