Knjiga

Stejărel Olaru: Nadia Comăneci i Securitate 

[Nadia şi Securitatea] (Ljevak, 2024.)

3 min

Biografija Nadie Comăneci iz pera rumunjskog povjesničara Stejărela Olarua prilično je netipična biografija jer je, kao što sugerira i sam naziv knjige, napisana iz perspektive zloglasne rumunjske tajne službe Securitate, koja je desetljećima djelovala putem razrađene mreže špijuna i doušnika. Tisuće arhivskih dokumenata, kako Securitatea tako i drugih rumunjskih državnih službi i medija, ali i državnih službi i medija zemlja koje su pratile Nadiine nevjerojatne uspjehe, kao i sjećanja same Nadie i osoba koje su je okruživale u mladosti, korištene su kako bi se opisao život pod budnim okom i pod upravljanjem represivnih instanci.

No, izazovima za gimnastičarku koja je prva u povijesti za svoj nastup na Olimpijskim igrama dobila čistu desetku (i to u dobi od samo 14. godina), tu nikako nije bio kraj. U knjizi saznajemo i kako su treneri supružnici Béla i Márta Károlyi izgladnjivali, točnije ustezali i hranu i piće djevojčicama koje su trenirali, kako su ih fizički maltretirali i tukli, ali i kako im nisu davali sve što su zaradile svojim gimnastičkim talentom (u to su doba bile popularne gimnastičke predstave) i osvajanjem nagrada. A kada se uz službenike i pouzdanike tajne službe te nemilosrdne trenere u živote malih gimnastičarki uključe i roditelji koji žele uživati plodove rada svoje uspješne djece, i pristrani suci, i granični vojnici, priča postaje i više nego nestvarna.

Ipak, ono zbog čega bi ova biografija trebala biti čitana nisu intrigantne „crtice“ iz Nadiinog života, nego inspiracija koju je moguće pronaći u ovoj djevojci, i to ne samo zbog njene snage u trenucima kada joj nisu dozvoljavali da odrasta kao njene vršnjakinje ili kada se opetovano vraćala u vrh svjetske gimnastike, nego kada je sa šest suučesnika prebjegla u Mađarsku i osigurala da nikoga od njih, a ne samo nju kao svjetsku zvijezdu, ne vrate ponovno u Rumunjsku.

Žanr

Biografija

Mjesto i vrijeme radnje

Rumunjski gradovi u kojima je trenirala (najviše Onești u kojem je rođena) te mjesta na koja je Nadia Comăneci putovala na natjecanja; prvenstveno od početaka njenih gimnastičarskih i natjecateljskih dana krajem 1960-ih do bijega iz Rumunjske 1989. godine.

Broj stranica: 313

UKUPNI DOJAM: 4/5

Jezik/stil: –

Sumornost: –

Poželjno predznanje: 2/5 (poželjno poznavanje komunističkog konteksta Rumunjske i Istočnog bloka sredinom 20. stoljeća).

Preporuka za čitanje: 5/5

p.s. Doživljaj knjige ovisi o tome tko i u kojem životnom trenutku čita.