Zašto čitati biografski roman o osobi o kojoj svi puno znamo? Zato što ovaj roman, iako predstavlja i ključne događaje i osobe u Fridinom životu, dočarava kako je svoj život doživljavala i preživljavala sama Frida, a što je zahvaljujući briljantnom stilu pisanja Slavenke Drakulić moguće spoznati, a čak i osjetiti.
Fridina sjećanja o događajima iz prošlosti i osjećajima koji su je pritom prožimali pisana u sadašnjem vremenu isprepliću se s njenom sadašnjošću na smrtnoj postelji. Miješanje sadašnjosti i prošlosti, kao i 1. i 3. lica jednine, isprva zbunjuje i djeluje kaotično (iako knjiga zapravo kronološki slijedi Fridin život), ali savršeno ispunjava svoju svrhu prenošenja patnje, usamljenosti i neispunjenosti koju je Frida proživljavala zbog svoje dvije velike boli – fizičke boli zbog teško oštećenog tijela koja ju je pratila cijeli život (posljedica dječje paralize i teške prometne nesreće u tinejdžerskoj dobi) i emocionalne boli zbog čudnog braka s poznatim meksičkim slikarom Diegom Riverom (s kojim je u braku bila od 21. godine života do svoje smrti u 47. godini života, a kojeg su čak dva puta sklapali). No da nije bilo te boli, vrlo vjerojatno ne bi bilo ni njenih osebujnih slika. Iako se smatrala slikarskom amaterkom, svojim je slikama zaintrigirala i New York i Pariz, i Kandinskog i Picassa. Štoviše, njoj su te slike bile puno više od likovne umjetnosti – u početku mladenačka razbibriga za vrijeme dugotrajne „zakovanosti“ za krevet zbog bolesti, a kasnije način izbacivanja iz sebe i nošenja sa životnim nedaćama, odnosno svojevrsna autobiografija.
Više je razloga zašto ovu knjigu treba pročitati, ali i nanovo čitati. Kao prvo, zbog toga što je zahvaljujući svojem nadrealističkom slikanju, ali i izgledu i odnosima s ljudima (posebice sa suprugom i sestrom), Frida bila i ostala ikona zanimljiva za proučavanje. Zatim, zbog toga što opisi Fridinih autobiografskih slika, koji služe za razumijevanje njenih razloga i osjećaja pri slikanju tih slika, potiču na analiziranje njenog opusa s kojim se zasigurno vrijedi dobro upoznati (neizbježno često googlanje slika da bi se u potpunosti shvatio i upio njihov smisao). Konačno, zbog krasnog teksta koji ne samo omogućuje poimanje dubokih Fridinih emocija, nego i razvija vlastito izražavanje.
Žanr
Romansirana biografíja
Mjesto i vrijeme radnje
Prvenstveno Meksiko, ali i drugi gradovi (San Francisco, New York, Pariz…) u kojima je živjela i koje je posjetila Frida Khalo za svojeg života (1907. – 1954.)
UKUPNI DOJAM: 5/5
Jezik/stil: 5/5
Sumornost: 3/5
Poželjno predznanje: 2/5 (minimalno poznavanje Fridinog slikarskog stila za upotpunjavanje dojma)
Preporuka za čitanje: 5/5
p.s. Doživljaj knjige ovisi o tome tko i u kojem životnom trenutku čita.