Knjiga

Amor Towles: Stol za dvoje 

[Table for two] (Mozaik knjiga, 2024.)

3 min

Da nisam velika ljubiteljica Amora Towlesa, tekst na ovitku knjige ne samo da me ne bi privukao pročitati knjigu nego bi me odbio. Ovitak naime navješćuje da se svih 6 priča i novela odvijaju za stolom za kojim sjede po dvije osobe („Dvoje ljudi sjedi za stolom i razgovara.“ i „U svakoj od ovdje okupljenih priča A. T. je za stol posjeo dvoje ljudi…“), a što baš ne zvuči previše interesantno. Na sreću, zbog pasioniranog čitanja i sakupljanja knjiga moja trenutno dva najdraža pisca (Orhan Pamuk i Amor Towles), i ova je knjiga postala dio moje biblioteke i došla na red da je pročitam. Kad tamo, ne samo da se radnja niti jedne od priča a tako ni novele niti u jednom trenutku ne odvija za stolom za kojim sjede dvije osobe, nego se radi o redom vrlo domišljatim pričama/noveli pisanima u maniri književnih velikana.

Ovaj najnoviji uradak Amora Towlesa, objavljen na hrvatskom jeziku samo tri mjeseca nakon premijernog objavljivanja na engleskom jeziku, čine priča o „znanosti“ čekanja u redu, priča o vrijednosti od autora potpisanih rijetkih knjiga, priča o pojedincima koji posljedice otkazanoga leta čine ugodnima, priča o „nevjernom“ suprugu, priča o ometanju uživanja u koncertu klasične muzike, priča o podjeli naslijeđene slike te novela o Eveinom prijateljstvu s hollywoodskom zvijezdom. Priče/novele šalju brojne poruke provlačenjem standardnih književnih motiva kao što su pohlepa i obmana, ljudske slabosti i nepovjerenje, ali i prijateljstvo i požrtvovnost, no ono što ih izdiže u odnosu na prosječnu suvremenu prozu je njihova prožetost kulturnim i intelektualnim vrijednostima, odnosno njihov urbani karakter.

Potrebno je ipak upozoriti da ne treba očekivati još jednog „Plemenitog gospodina u Moskvi“ (meni najdraža knjiga Amora Towlesa), a čak ni „Pravila uljudnosti“ (predstavljeno na www.sest.hr u rujnu), no u današnjem moru marketinški razvikane i tematski podobne proze, zasigurno djelo koje zavređuje biti pročitano.

Žanr

Šest priča i novela 

Mjesto i vrijeme radnje

Moskva sredina 21. stoljeća (priča „Red“); New York krajem 1990-ih (priča „Balada o Timothyju Touchettu“); aerodrom La Guardia i hotel Grand Hyatt u New Yorku u današnje doba (priča „Hasta Luego“); New York, posebice Central Park, u današnje doba (priča „I will survive“); New York, posebice Carnegie Hall, u današnje doba (priča „Pirat“); New York, prvenstveno Manhattan, u današnje doba (priča „DiDomenikov fragment“); Los Angeles krajem 1930-ih (novela „Eve u Hollywoodu“)  

UKUPNI DOJAM: 4/5

Jezik/stil: 4/5

Sumornost: 2/5

Poželjno predznanje: 2/5 (poznavanje lokacija u New Yorku)

Preporuka za čitanje: 4/5

p.s. Doživljaj knjige ovisi o tome tko i u kojem životnom trenutku čita.