Zašto su književni klasici klasici? Između ostaloga, vjerojatno zbog toga što se radi o djelima koja je uživanje čitati i više puta tijekom života jer poanta nije otkrivanje radnje nego promišljanje o onome što je u njenoj podlozi – likovi, njihova stanja, odnosi između likova, atmosfera. Stoga svaki put kada čitamo klasik otkrivamo nešto novo, a zbog toga je, kada se radi o majstoru klasika, štoviše nobelovcu, te o djelu koje se smatra autorovim najboljim romanom, takvo djelo smisleno i posjedovati kako bi mu se moglo iznova i iznova vraćati.
Radnja je poznata: uspješni pariški odvjetnik Jean-Baptiste Clamence, nakon što nije spriječio skok u Seineu i smrt mlade djevojke, preispituje svoj život i samoga sebe obraćajući se zamišljenom sugovorniku u jednom Amsterdamskom baru. Osnovne poruke knjige također su općepoznate, primjerice: uputno je preispitivati vlastitu savjest, važno je imati svrhu u životu, treba biti uviđavan prema drugima.
No, ono što je „novo“ pri svakom čitanju klasika jest otkrivanje „novih“ pojedinačnih poruka (koje je zasigurno povezano sa životnom fazom ili fazom svijesti u kojoj se nalazi čitatelj) i, naravno, uživanje u „novim“ stilski briljantnim rečenicama (koje su i jedan od razloga zašto su klasici klasici). Neke od Camusovih mudrih i jezično dojmljivih rečenica koje sam podcrtala (još jedan razlog za posjedovanje knjiga 😊) ovaj put su: „Uživao sam u vlastitoj prirodi, a svi znamo da u tome leži sreća, iako, tu i tamo, tješeći se međusobno, glumimo da osuđujemo takve užitke nazivajući ih sebičnošću.“, „Ljudi vam ne opraštaju uspjehe i sreću, osim ako velikodušno pristanete podijeliti ih s njima.“ i „Ne brinem se, dakle, za svoju sigurnost, već za samoga sebe i za svoju prisutnost duha.“
Žanr
Roman
Mjesto i vrijeme radnje
Amsterdam u sadašnjosti i Pariz u prošlosti, prva polovica 20. stoljeća
Broj stranica: 116
UKUPNI DOJAM: 5/5
Jezik/stil: 4/5
Sumornost: 2/5
Poželjno predznanje: –
Preporuka za čitanje: 5/5
p.s. Doživljaj knjige ovisi o tome tko i u kojem životnom trenutku čita.