U doba kada je ponuda na streaming servisima obilna, a vremena uz brojne obaveze sve manje, donosimo vam jednu sigurnu preporuku koja će ovog ili bilo kojeg idućeg vikenda zadovoljiti vašu potrebu za kvalitetnim igranim sadržajem.
Pretvorena u uzbudljivu Netflixovu dramu, četverodijelna mini-serija Otrovni grad (Toxic Town) prati borbu grupe majki za pravdu nakon masovnog trovanja u gradu Midlandsu. Priča je smještena u kasne 1980-e i sredinu 1990-ih, kada je statistički značajan broj beba rođen s deformitetima gornjih udova u gradu Corbyju u Midlandsu. Tijekom istog razdoblja, veliki projekt preuređenja na mjestu stare gradske čeličane uključivao je iskopavanje i transport ogromnih količina otrovnog industrijskog otpada kroz sam Corby. Trebalo je više od desetljeća da se uspostavi veza između ta dva događaja.

Sud je 2009. presudio u korist 19 obitelji djece rođene s invaliditetom u tužbi protiv općinskog vijeća, nakon što je utvrđeno da je nemar lokalnih vlasti doveo do ispuštanja opasnih kemikalija u atmosferu. U medijima se slučaj često naziva “britanskom Erin Brockovich”, aludirajući na poznatu američku aktivisticu za zaštitu okoliša. Sada je taj slučaj na sličan način prenesen na ekran u obliku uzbudljive Netflixove drame Otrovni grad, koja donosi priču o križarskom pohodu grupe majki i njihovoj potrazi za istinom.

U središtu četverodijelne mini-serije Jacka Thornea nalazi se priča o vođi kampanje Susan McIntyre. Ulogu tumači proslavljena Jodie Whittaker, koja Susan prikazuje s puno suosjećanja i uvjerenja. Na prvi dojam, ona se čini sklonijom započeti sitnu svađu nego bitku za pravdu, ali ispod njezine otvorene osobnosti kriju se toplo srce i željezna volja. Kada se njezin sin rodi s deformiranom rukom, a partner Peter (Michael Socha) ih napusti, Susan svoju strast usmjerava u borbu za svoje dijete i njegova prava. Tijekom godina upoznaje i druge majke čija su djeca na sličan način pogođena, pa kampanja poprima veće razmjere.

Među uključenima u priču je i Tracey, koju dirljivo glumi Aimee Lou Wood (Bijeli lotos), mlada žena koja tuguje zbog gubitka djeteta rođenog s ozbiljnim komplikacijama. Iako je serija djelomično posveta aktivistima – i njihovom predanom odvjetniku Desu Collinsu (Rory Kinnear) – ona je istovremeno i oštra kritika korupcije i kukavičluka lokalne vlasti, koja je vlastite interese stavila ispred interesa javnosti. Zabrinutost oko adekvatnosti sigurnosnih izvješća opetovano je izražavao zviždač Sam Hagen (Robert Carlyle), no čelnici vijeća uporno su ignorirali njegova upozorenja. Scenarist Thorne kreira priču s osjećajem pravednog ogorčenja, dok redateljica Minkie Spiro gradi sporo tinjajući dojam slutnje kadrovima crvenkastih lokvi i štetne prašine. Serija je na trenutke sentimentalno napisana i shematski izvedena, jer pogađa sve emocionalne note koje očekujemo od drame o sudnici i socijalnoj pravdi. Ipak, iako se pojedini trenuci pred kraj mogu činiti predvidljivima, teško je reći da su nezasluženi ili nelogični.

U svima nama postoji žeđ i potreba za pravdom – bilo u stvarnom životu ili na ekranu, bilo istinito ili fiktivno. Najvažnija preporuka jest da ćete se nakon gledanja ove mini-serije na Netflixu osjećati ispunjeno.